Віртуальная выстава са збору Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка «Ліца вайны»

Хай праходзяць дзесяцігоддзі, змяняюцца пакаленні, але Перамога савецкага народа ў Вялікай Айчыннай вайне навечна застанецца ў гісторыі Беларусі. У гэтым годзе наша краіна святкуе 75-годдзе Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне. Менавіта Беларусь першая прыняла на сябе ўдар фашысцкіх захопнікаў 22 чэрвеня 1941 года. Загінула амаль чвэрць насельніцтва, але кожны, хто змагаўся за нашу Радзіму, паказаў прыклад мужнасці, стойкасці і гераізму.

Сярод тых, хто змагаўся на франтах Вялікай Айчыннай, былі і музыкі, і пісьменнікі, і мастакі. Вайна забрала за сабой тысячы талентаў, але некаторым усё ж удалося выжыць у гэтай бітве за свабоду і мірнае жыццё. У кожнага, хто прайшоў гэты нялёгкі шлях, вайна пакінула адбітак у памяці на ўсё жыццё.

У цяперашні час у фондах Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка захоўваецца памяць пра вайну, захаваная ў жывапісу, графіцы і скульптуры. І сёння мы ўяўляем віртуальную выставу пад назвай «Ліца вайны», знаёмячы вас з тымі эмацыянальнымі перажываннямі, якія давялося зведаць нашым людзям. Спадзяемся, што вобразы, прадстаўленыя на нашай выставе, знойдуць суперажывання ў душы сучаснага чалавека. Мы дэманструем творы вядомых беларускіх мастакоў, такіх, як В.А. Лагун, В.С. Протасентя, Д.Г. Рыбакоў, І.М. Столяраў, А.М. Кашкурэвіч, сярод якіх і наш палачанін Любавіцкі Віктар Казіміравіч. У 2020 годзе яму споўнілася б 100 гадоў.

Віктар Казіміравіч Любавіцкі з'яўляўся ўдзельнікам вайны, за баявыя заслугі ён быў узнагароджаны ордэнам Айчыннай вайны II ступені, медалямі "За абарону Ленінграда", "За перамогу над Германіяй у Вялікай Айчыннай вайне 1941-1945 гг.», «За доблесную працу ў Вялікай Айчыннай вайне 1941-1945 гг. ".

Цяжкасці ваенных гадоў не зламалі і не зрабілі жорсткай яго душу. У творах майстра адсутнічаюць баявыя дзеянні і адгалоскі вайны, так як ён сваёй творчасцю заклікаў шанаваць і памнажаць сённяшні мірны час.

Тэма Вялікай Айчыннай вайны назаўсёды застанецца з намі. Дзякуючы творам беларускіх мастакоў, пісьменнікаў, музыкантаў мы зможам захаваць і перадаць новаму пакаленню гэту гераічную спадчыну.

«Хто не памятае мінулага, хто забывае мінулае —

асуджаны зноў перажыць яго. Безліч разоў».

У. С. Караткевіч