«Я ў свеце графікі» Пазнавальна-адукацыйны праект 2018г.

Дадзены праект з'яўляецца працягам музейнай працы па знаёмстве наведвальнікаў з тэхнічнымі асаблівасцямі стварэння твораў мастацтва. У 2017 годзе на базе Мастацкай галерэі працаваў праект пад назвай «Вада + Фарба +», мэтай якога было знаёмства з тэхнічнымі магчымасцямі акварэльнага мастацтва і зразуменне своеасаблівасці гэтага віду творчасці. У 2018 годзе мы прапануем удзел у праекце, накіраваным на вывучэнне графічных тэхнік і іх тэхналагічных асаблівасцяў.

Графіка - гэта від выяўленчага мастацтва, які валодае багатымі выяўленчымі сродкамі і выразнымі магчымасцямі. На першы погляд, графіка вельмі аскетычны від мастацтва, які аперуе толькі белым і чорным колерам. Але пры гэтым, будучы мастацтвам двухмерным, яна здольная з дзіўнай сілай выказаць прастору мастацкага вобраза, атмасферу мастацкага твора.

У ходзе праекта мяркуецца вывучэнне прыкладаў з гісторыі мастацтва, знаёмства з графічнымі тэхнікамі лінагравюры, ксілаграфіі, афорта. Адным з самых агульнадаступных па тэхналогіі работы відаў друкаванай графікі з'яўляецца лінагравюра - гравюра на лінолеўме. Яна стане асновай творчай працы ўдзельнікаў праекта. Праект прадугледжвае працу ў гравёрной майстэрні і ўдзел наведвальнікаў у працэсе навучання гравёрному мастацтву.

Штодзённа, акрамя панядзелка, усім наведвальнікам даем магчымасць:

- папрацаваць на друкаваным станку - падрыхтаваць друкаваную дошку для стварэння копіі гравюры з кніг Ф. Скарыны

- прыняць удзел у музейных занятках «Я гэта магу»

- стаць уладальнікам сюжэтнай гравюры з кніг Скарыны

- стварыць аўтарскі сямейны друк

- праглядзець відэафільмы аб гравюры і творчасць выдатных мастакоў-графікаў

- сустрэцца з мастакамі і прыняць удзел у майстар-класах.

Для сямейнага наведвання прапаноўваюцца «Музейныя суботы».

Сямейны білет (да чатырох чалавек) - 10 руб.

Кошт білета для дарослых - 5 руб., Для дзяцей - 3 руб