«Падарожжа Гравёрной майстэрні». Сустрэча з навучэнцамі Аршанскай школы мастацтваў

10 верасня Гравёрная майстэрня Мастацкай галерэі з Полацка «выехала» на сустрэчу з навучэнцамі Дзіцячай школы мастацтваў у г. Барань. Сустрэча музейшчыкаў з навучэнцамі адбылася ў рамках пазнавальна-адукацыйнага праекта "Пад знакам Скарыны. Такая форма музейнай працы становіцца апраўданай, калі бачыш радасныя, святлівыя, зацікаўленыя вочы школьнікаў і іх велізарнае жаданне даведацца нешта новага і паспрабаваць дакрануцца да гэтага новага сваімі рукамі. Вядома, у школе мастацтва дзецям знаём такі від мастацкай дзейнасці як графіка, але магчымасць убачыць і даведацца нешта аб гравюрах самога Ф.Скарыны і друкаваць на аналагічным друкаваным станку, выклікае шмат эмоцый. Загадчыца Мастацкай галерэяй Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка Ларыса Міхайлаўна Лысенка у садружнасці з выкладчыкам школы Аленай Мікалаеўнай Навумавай і мастаком Мікалаем Іванавічам Таранда правялі дзіўны творчы дзень, які пакінуў на памяць кожнаму ўдзельніку часціцу гісторыі, майстэрства, творчай захопленасці ў выглядзе копіі з гравюр з кніг Скарыны, якую яны змаглі зрабіць самастойна. Дзеці пазнаёміліся са складаным творчым працэсам каляровага друку, непадробную цікавасць выклікала праца па выразанні і падрыхтоўцы гравюрнай дошкі. Пры расставанні былі абяцанні вырабіць гравюру з самым выдатным выглядам свайго горада Барань і падарыць Полацку. У майстар-класе прынялі ўдзел сто пяць чалавек з велізарным жаданнем наведаць Полацк, радзіму першага першадрукара Беларусі і Гравёрную майстэрню ў Мастацкай галерэі. Плануюцца новыя сустрэчы і радасныя чакання.