Сустрэча музейшчыкаў са студэнтамі мастацка-графічнага факультэта Віцебскага дзяржаўнага ўніверсітэта ім. П. М. Машэрава

На мастацка-графічным факультэце Віцебскага дзяржаўнага універсітэта імя. П.М.Машэрава пры зацікаўленай падтрымцы дэкана факультэта Г.А.Бобрович і выкладчыка графікі О.Д.Костогрыза адбылася сустрэча музейных супрацоўнікаў Мастацкай галерэі са студэнтамі ў рамках праекта Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка "Пад знакам Скарыны». Праект накіраваны на папулярызацыю дзейнасці нашага вялікага земляка Францыска Скарыны, які прынёс славу краіне і гораду Полацку, і на адраджэнне інтарэсу да графічнай спадчыны нашага беларускага першадрукара. На выставе, спадарожнай дадзенага мерапрыемства, былі прадстаўлены копіі з гравюр з кніг Ф.Скарыны, выкананыя наведвальнікамі полацкай галерэі, якія сталі ўдзельнікамі праекта. Загадчыца філіяла «Мастацкая галерэя» Л.М.Лысенко падчас сустрэчы пазнаёміла студэнтаў з праектнай дзейнасцю Мастацкай галерэі і працай Гравёрной майстэрні, адкрытай пры галерэі ў Полацку, а таксама правяла майстар-клас па выкананню каляровага друку, што выклікала жывую цікавасць у беларускіх і кітайскіх студэнтаў, якія праявілі жаданне таксама стаць удзельнікамі гэтага праекта ў ролі мастакоў-гравёра. На майстар-класе імі былі аддрукаваныя гравюры з выявамі Полацка.