Якія таямніцы захоўваюць карціны? Музейны занятак для навучэнцаў 1 класаў

Усім дзецям з ранняга ўзросту знаёмы такі прадмет як карціна. Аднак карціна нясе ў сабе нешта большае, чым проста малюнак. Не дарма людзі пераадольваюць тысячы кіламетраў шляху, жадаючы наведаць музеі і ўбачыць працы мастакоў. Стагоддзямі карціны захоўваюць таямніцы і адкрываюць свае сакрэты самым уважлівым і дапытлівым. На занятку па тэме «Якія таямніцы захоўваюць карціны" дзеці знаёмяцца з гісторыямі з'яўлення карцін у музейных сходах і сакрэтамі, якія яны захоўваюць: - што хавае уважлівы погляд чалавека, намаляванага на партрэце, пра што апавядае тая ці іншая падзея, ці бывае настрой у пейзажы, пра што распавядае нам абстрактная жывапіс? На гэтыя і шмат іншых пытанняў мы разам знойдзем адказы, падарожнічаючы па экспазіцыі галерэі.